Ikigai - to pravé japonské

Do třetice všeho dobrého po Šinrin joku a Kiko tu máme další japonské slůvko - Ikigai. Už jste se s ním setkali? Jestli ne a zajímá vás, jak si zlepšit život a dožít se vysokého věku, rozšiřte si obzory!

Všimli jste si, že někteří lidé mají jakousi vnitřní radost, která jim pomáhá zvládat životní výzvy s pozitivním přístupem. Méně se stresují, vidí věci z nadhledu a řeší problémy s chladnou hlavou. Samozřejmě jsme různí a každý pracuje s tím, co má. Ale i tak nás občas napadne, jak to dělají, znají snad nějaké tajemství štastného života?

Ikigai

Podobné otázky si kladou také v japonském konceptu Ikigai, který nabízí cestu k nalezení smyslu v každodenním životě. Ikigai poskytuje prostor pro sebeobjevování, umožňuje najít naše vášně, přijmout naplňující myšlení a rozvíjet životní štěstí. Popisuje věci, které činí náš život hodnotným a které vám dávají hluboký pocit smysluplnosti, spokojenosti a radosti. Zkusme si tedy přiblížit Ikigai z japonské i západní perspektivy.


Z HISTORIE IKIGAI

Počátky Ikigai sahají až do období Heian mezi lety 794 až 1185. Výraz Ikigai je v Japonsku známý dlouho, ale celosvětově se začal používat až v cca polovině 20 století. Studovali a popularizovali ho např. profesor Akihiro Hasegawa nebo psychyatrička Mieko Kamiya (kniha Ikigai ni Tsuite z roku 1966 – O smyslu života). Výraz Ikigai je často zmiňovám v kontextu s ostrovem Okinawa, který má nejvyšší podíl lidí starších 100 let na světě.

Ikigai

Otázka dlouhověkosti ale není spojena jen se staršími lidmi a Japonskem. Stává se stále oblíbenějším tématem i u mladší generace 21. století na celém světe. Samozřejmě, kdo by nechtěl mít spokojený život a dožít se úctyhodného věku při síle a zdraví.


CO VLASTNĚ IKIGAI ZNAMENÁ

Ikigai se skládá ze dvou japonských slov, iki (生き), které značí život, a kai (甲斐), což znamená účinek, výsledek, prospěch nebo hodnotu. Iki a kai se spojili, aby nám dali Ikigai - důvod žít a existovat.

Asi jste si všimli, že "k" se změní na "g". Je to kvůli lingvistickému jevu známému jako "rendaku". V japonštině se neznělé souhlásky (jako "k" v kai) stávají znělými (např. "g" u gai), když se objevují před slovy, která tvoří druhou část složeného výrazu.

Na Ikigai se vztahují také základní principy tradiční japonské medicíny. Ta kromě jiného tvrdí, že fyzické zdraví je ovlivněno duševní pohodou člověka a důvodem pro smysl života. A jsme u podstaty a otázky, kterou už si položil snad každý, "jaký je smysl života". Ano, tak by se dal nejlépe vystihnout význam slova Ikigai. Něco, co dává člověku smysl nebo důvod k životu.


NEPŘESNÝ VÝKLAD IKIGAI - 4 KRUHY ŽIVOTA

Ikigai za posledních několik let získalo na popularitě i za hranicemi Japonska. Blogy a zpravodajské servery publikovaly nespočet příběhů, např. BBC: Tajemství šťastného života apod. Bohužel, mnoho lidí na Západě začalo spojovat Ikigai s Vennovým diagramem, pracujícím se 4 oblastmi života, které když vybalancujete, tak v průniku naleznete Ikigai. Takto exaktně se na to ale dívat nelze, protože opravdové Ikigai má v sobě i mnoho abstraktního.

Ikigai

Tento model může lidem pomoci najít rovnováhu v jejich životech, ale pomáhá spíše při hledání ideální kariéry než smyslu života. Má málo společného s japonským konceptem Ikigai. Naznačuje, že k dosažení skutečného štěstí je nutné splnit všechny čtyři podmínky. To není objektivní pohled, protože by to znamenalo, že např. nemůžete zažít Ikigai, pokud děláte něco, co milujete, ale nedostáváte za to zaplaceno. Vaše životní vášeň nemusí souviset s vaší profesí. Nicméně přibližme si i tento pohled na Ikigai.

4 OBLASTI PODLE ZÁPADNÍHO POJETÍ

1. Co milujete
Jsou to většinou činnosti, kdy nekoukáme na čas a při kterých se cítíme šťastní. Naše vášně, které nám dodávají energii a děláme je z čiré radosti a zadarmo.

2. V čem jste dobří
Dovednosti a naše silné stránky jsou ty věci, v nichž přirozeně vynikáme a které nemusí být pro ostatní tak snadné. Vše, na co máme talent, v exaktních oborech, tvorbě hudby, výtvarném umění, psaní, atd.

3. Co nabízíte světu
Nalezení svého poslání. Tento prvek pomáhá prozkoumat potřeby světa a to, kde můžeme něco změnit a jak můžeme sami přispět. Problémy nebo výzvy existující v okolí nebo ve světě, které můžeme řešit.

2. Čím si vyděláte na živobytí
Ideální profese je ta, která nás dobře uživí, bude nás bavit a můžeme v ní uplatnit naši vášeň. Ne každý má v dnešním světu štěstí, že se mu to přihodí, ale dle západního pojetí Ikigai je pouze na nás, abychom se snažili se mu co nejvíce přiblížit.

Ikigai


MODRÉ ZÓNY A DÉLKA ŽIVOTA

Vraťme se zpět k Okinawě a vyjasněme si další nepřesnou informaci. Okinawa totiž nemá patent na Ikigai. Ano, průměrná délka života je na Okinawě překvapivě vysoká, a proto je na seznamu modrých zón. Tak tyto části planety pojmenovali vědci, kteří zkoumali, kde se lidé dožívají nejvyššího věku. Modré zóny se ale nachází např. i na ostrově Ikaria v Řecku, Sardinii, pobřeží Kostariky nebo dokonce ve městě Loma Linda v Kalifornii. Profesor Hasegawa zjistil, že lokalita nemá až tak velký vliv na Ikigai lidí. Spíše to souvisí se zdravým životem, intelektuální aktivitou, sociálním chováním a rolemi. A to většinou na zmiňovaných modrých zónách planety lidé vysokého věku mají.


JAK VNÍMAJÍ IKIGAI JAPONCI

Pravdou je, že Japonci si jen zřídka kladou výše uvedené otázky týkající se Ikigai. A nemusí to souviset s profesním životem nebo podnikáním. Termín není ve svém původním kontextu ani tak "mysteriózní". Ve skutečnosti je Ikigai koncept spojený spíše s drobnostmi v životě. Nalézt hluboký smysl v malých, šťastných okamžicích a naučit si jich vážit, protože vám dávají radost. Tento pocit uvědomění a vděčnosti je to, co dělá smysluplný život, tedy Ikigai.

Většina lidí může mít různá zaměření svého osobního Ikigai. To může být spojeno s minulostí, přítomností nebo budoucností a souvisí s osobními životními zkušenostmi.

Ikigai podle japonského vnímání zahrnují například:
 zkušenosti
 paměť
 zdraví
 zájmy
 členy rodiny
 přátelé
 sociální role
 fantazii.

Kterákoli z nich může nastartovat osobní rozvoj, což vede k:
 seberealizaci a chuti žít
 pocitu naplnění v každodenním životě
 motivaci pracovat a žít
 samotnému smyslu existence.

V japonské kultuře lidé spojují své štěstí a pohodu se svým Ikigai. Najít cíl a zůstat silný, i když se potýkáte s vysoce stresujícím každodenním životem. Japonské Ikigai může být spojeno s jejich vytrvalostí, disciplínou a odhodláním.

Ikigai


JAPONSKÝ PRINCIP 5 PILÍŘŮ HLEDÁNÍ IKIGAI

Neurovědec Ken Mogi, autor knih o Ikigai, identifikuje pět doporučení, které mohou pomoci lidem cítit se vděčnější, když se naučí vážit si malých radostí života.

1. Začněte v malém
První pilíř Ikigai je úzce spjat s japonskou filozofií kodawari (こだわり – „závazek“). Kodawari si můžete představit jako snahu o dokonalost ve své práci nebo volnočasové činnosti. Mnohdy víme, že dokonalost je nedosažitelná, ale naším cílem je být efektivní a inovativní. Píle, trpělivost a smysl pro detail umožňují vidět krásu v těch nejmenších věcech. Věci jako třpit ranní rosy, dětský smích, barva květiny, pouto se zvířetem, nebo vůně čaje na stole.

2. Osvoboďte se
Přijměte sebe sama takového, jaký jste. Dovolte svému pravému já vzkvétat a rozzářit se. Všichni jsme různí. Variabilita je jedním z nejkrásnějších darů přírody. I když japonská kultura je svou podstatou kolektivistická, Japonci oceňují jedinečnost osobnosti, citlivost a výraz.

3. Žijte v harmonii a udržitelně
I když jdete za svými vlastními sny a touhami, vždy byste však měli brát v úvahu také udržitelnost vašeho počínání v kontextu se sociálním a přírodním prostředím. Ikigai vás posouvá kupředu na vaší profesní cestě a zároveň v ní nachází radost. Ale co je důležitější, Ikigai je o souladu s prostředím, s lidmi kolem vás, komunitou a přírodou.

4. Hledejte radost v maličkostech
Navzdory tomu, co si mnoho lidí o Ikigai myslí, pro většinu Japonců nemá nic společného s jejich prací na plný úvazek. Kvůli náročnému a často neinspirativnímu pracovnímu prostředí je klíčovou složkou Ikigai hledání naplnění mimo práci. Japonsko je zemí fandů, kteří posunuli radost z malých věcí na zcela novou úroveň. Pocit úspěchu a zadostiučinění, které cítíme po kreativní zájmové práci, může stačit k tomu, abychom načerpali energii na další hodiny a dny.

5. Žijte přítomným okamžikem
Zůstat soustředěný na přítomnost vám umožní vést klidnější a bezstarostnější život. Tento poslední pilíř je o nalezení našeho vnitřního dítěte. Říká se, že děti jsou vždy plné radosti, protože netráví příliš času přemýšlením o minulosti nebo budoucnosti. Být dětštější může také změnit život. Můžeme se i nadále učit, hrát si a být svobodní a kreativní, aniž bychom se příliš starali o svou každodenní rutinu nebo postavení.

Cokoli, co přináší radost a pohání nás vpřed, lze popsat jako IKIGAI.


Ikigai

Zajímá Vás, jak Ikigai začleňujeme v programech Čistý les? Můžete se přihlásit a zjistit to!

TERMÍNY PROGRAMŮ

Partneři a dárci

Děkujeme srdečně všem, kteří se rozhodli jakkoliv podpořit naše aktivity.

Ponio
YAGE
SVIIČKA
inetprint
MERCHYOU
ECO revolution
Premium Basics
Summer & Myles
Envimagazín
Praha
Woodilo
GreenFuture
Econea
Vochoc
Odvoz papíru
Dastax
Dastax
dm
Tašky na třídění
NuSpring
NuSpring
Zerowejst
Shoptet
Dřevostavby online
Tesco
Tesco