Akce s geocachingem
Sbírání odpadků s Geocachery

V roce 2019 nás oslovilo několik aktivních lidí z Geocaching komunity s dotazem na spolupráci. Protože máme rádi výzvy, začali jsme přemýšlet, jak nejlépe propojit naše aktivity s jejich.

Co je Geocaching?
To by bylo dobré na úvod zmínit, co to vlastně ten Geocaching je, pro ty, kteří o něm ještě neslyšeli. Jedná se o celosvětovou komunitu, jejíž členové tzv. geocacheri (česky geokačeri) hledají ukryté krabičky (kešky) s přesnými souřadnicemi pomocí navigačního systému GPS. Tato hra je na pomezí sportu a turistiky a velmi často se odehrává v přírodě. Cílem je vyrazit ven a ukázat dalším "hledačům pokladů" zajímavá místa, která by při běžných toulkách neviděli.

Jak spolupracujeme
Prvky aktivity venku, většinou v přírodě jsou pro naše skupiny společné, takže na nich jsme začali stavět první plány. Co kdybychom další geocachery motivovali i k jiným činnostem než hledání ukryté krabičky? A vznikl nápad uspořádat soutěž o ceny. Kdo po cestě za keškou ještě sesbírá nějaké odpadky a pošle fotku zůčastní se soutěže. Na konci roku jsme vylosovali 10 výherců, kteří od nás dostali věcné ceny.

A co dál?
Aby nešlo jen o jednu sólo akci, rozhodli jsme se na soutěž navázat s myšlenkou, aby se sbírání odpadků při hledání keší stávalo běžnou věcí i v budoucnu. Proto jsme opět oslovili komunitu Czech Geocachingu, tentokrát přes Facebook skupinu s 9 tis. uživateli a navrhli jim další nápad. Šíření informací o úklidech přírody skrze geoceche. Na našich stránkách a dalších geocaching webech je možnost stáhnout kartičky s QR kódem, které mohou geocacheři vkládat do krabiček a posílat tak dál informace o sběru odpadků při Geocachingu. To jsme zapomněli zmínit, že obsah ukrytých krabiček se mění, přičemž hledači mohou něco přidat, nebo si naopak něco vzít.

Tato aktivita začala postupem času žít svým životem. Kartičky si na našem webu můžete dál stahovat.

Stáhnout v PDF    Stáhnout v JPG

Když nám navíc pošlete fotografie při sbírání odpadků během hledání keše a Vaši adresu, odměníme Vás milým dárkem.

Nejste geocacheři, ale také rádi chodíte do přírody?

Chápeme, že ne všichni musí být fanoušky Geocachingu. Ani vy byste ale neměli být ze hry.


Ať jdete za keškou nebo jen na výlet, doporučení přibalit si příruční tašku nebo sáček může platit pro kohokoliv. Věříme, že spoustě z vás odpadky nejsou lhostejné a že je i sbíráte. Ale ruku na srdce, určitě jste někdo občas během svých výprav různé odpadky zahlédli a přemýšleli: "Do čeho bych je tak mohl sebrat?", ale nebylo kam. Tentokrát to nenechte náhodě, buďte vybaveni a vysbírejte co najdete. Při cestě zpět vyhledejte barevné kontejnery, do kterých nalezené odpadky roztřiďte.


Nezáleží, jaký máte cíl, ale zda po cestě uděláte něco navíc.


Když nám pošlete fotografie při sbírání odpadků během výletu a Vaši adresu, odměníme Vás milým dárkem.


Výhry z minulé soutěže


Soutěž

Zaslané fotografie byly slosovány a odměny odeslány výhercům. Děkujeme všem a těšte se na  novou soutěž, kterou vyhlásíme na Facebooku příští rok.
Partneři školy

Podpořili nás

Děkujeme všem, kteří se rozhodli jakkoliv přispět na naše aktivity.

dm
NuSpring
NuSpring
Dřevostavby online
Tesco