Monitorování lesních skládek

Velmi často při našich akcích narazíme na větší znečištění přírody. Jedná se nejvíce o černé lesní skládky a nelegální vývozy stavební suti a materiálů. Někdy se dokonce setkáváme s nebezpečným odpadem, azbestem nebo různými chemikáliemi.

Mnoho dotazů, které nám chodí do emailu nebo přes sociální sítě, se týká právě lesních skládek. Rozhodli jsme se proto začít tuto problematiku komplexněji řešit a začít sbírat data o lokalitách, kde se skládky nejvíce objevují. Připravujeme vlastní online aplikaci na monitoring, lokalizaci, nahlášení a likvidaci skládek, kterou bychom během tohoto roku chtěli představit veřejnosti a státní správě.

Jak lze nahlásit černou skládku?
Když narazíte během pobytu v přírodě na nelegální skládku odpadu, můžete ji nahlásit na Obecním nebo Městském úřadě nebo na Policii. Pro tyto případy je dobré zaznamenat si pomocí mobilního telefonu GPS, aby se skládka pak lépe dohledala a odklidila. Dobře to jde udělat např. přes mapy.cz, kde můžete umístit vlastní lokalizační bod, ke kterému se vám zobrazí GPS souřadnice, které si můžete zkopírovat, uložit nebo dál sdílet.

Skládka


Nebo na to můžete jít ještě sofistikovaněji. Existuje šikovná mobilní aplikace přes kterou můžete tyto problém také mapovat a nahlásit. Stáhněte, vyzkoušejte nebo sdílejte dál.

Mapování


Plánované akce pro rok 2024
Od března do listopadu budeme v rámci projektu Čistý les 2.4. na sociálních sítích publikovat také výzvy na monitoring lesních skládek. S pomocí našich dobrovolníků budeme také aktivně hledat znečištěné lokality a koordinovat jejich úklidy, ať už ve spojení se školami, tábory, zájmovými organizacemi či firmami.

Jak nám můžete pomoci vy?

přihlašte se jako dobrovolník a zúčastněte se některé z našich akcí
• sledujte a sdílejte aktuální dětí na našich stránkách na facebooku
staňte se partnerem či sponzorem nebo nám darujte finanční částku.


Partneři a dárci

Děkujeme srdečně všem, kteří se rozhodli jakkoliv podpořit naše aktivity.

Ponio
YAGE
SVIIČKA
inetprint
MERCHYOU
ECO revolution
Premium Basics
Summer & Myles
Envimagazín
Praha
Woodilo
GreenFuture
Econea
Vochoc
Odvoz papíru
Dastax
Dastax
dm
Tašky na třídění
NuSpring
NuSpring
Zerowejst
Shoptet
Dřevostavby online
Tesco
Tesco