Kiko - japonská cesta ke zdraví

Kiko je holistický systém, který v sobě kombinuje pohyb, dýchání, hlas a meditaci. Cílem praktikování cviků Kiko, je navození harmonie uvnitř sebe sama a nastolení rovnováhy mezi duchem a tělem.

HISTORIE KIKO

Datování vzniku Kiko není přesné. Je to tím, že spoustu let bylo záměrně drženo v tajnosti v budhistických klášterech Japonska. První zmínky pocházejí z 19. století, kdy budhistický mnich Mikao Usuim, studoval a praktikoval Kiko v klášteře Tendai na svaté hoře Kurama poblíž Kjóta. Mimo jiné právě tento mnich stojí za vznikem další zdravotní metody používané v Japonsku pod názvem Reiki.

Cvičení Kiko

Obecně se zjednodušuje, že Kiko je japonská varianta cvičení Qigong (Čchi-kung), které pochází z Číny. Některé prameny ale uvádějí, že vychází z původní metody Tao-jin, ze které paralelně vzešlo také čínské cvičení Qigong. Kořeny Kiko tedy sahají do hluboké historie a kulturního dědictví širší východoasijské filozofie. Tedy umění starých několik tisíciletí.


INSPIRACE A ZDOKONALENÍ

Japonci jsou známí nejen svou pílí a cílevědomostí, ale i tím, že se umně dokážou inspirovat z jiných kultur. Příkladem je japonské písmo, vycházející částečně z čínského znakového písma, které je jedno z nejstaších na světě. Stějně tak přebírali a zdokonalovali zkušenosti z astrologie, medicíny i filosofických věd. Kiko je toho jasnou ukázkou. Japonci do něj začlenili své kulturní nuance a vytvořili praxi, která je jim vlastní. Výraz „kiko“ doslova znamená „práce s energií“ a ztělesňuje harmonizaci toku životní energie Ki v těle, stejně jako u energie Čchi v Qigongu.


JAK PRAKTIKOVÁNÍ KIKO PROBÍHÁ

Cvičení je založeno na pochopení vitální energie Ki a její cirkulace prostřednictvím sítě meridiánů. Meridiány jsou kanály, které tvoří komplexní systém energetických drah v těle, spojující orgány, tkáně a energetická centra. Koncept vychází z tradiční čínské medicíny.

Cvičení Kiko

Meridiány jsou také spojeny s určitými orgány a dělí se na Jin a Jang, síly popsané v Taoistické filosofii. Jin meridiány souvisí s orgány, jako jsou játra, srdce, slezina, plíce a ledviny. Naproti tomu meridiány Jang jsou spojeny se žlučníkem, tenkým střevem, žaludkem, tlustým střevem, močovým měchýřem.

Optimálního zdraví a mentální pohody lze dosáhnout, když je tok meridiány plynulý a vyvážený. Praktikující se snaží zlepšit a harmonizovat cirkulaci Ki v těchto meridiánech, aby podpořili fyzické, duševní a emocionální zdraví.

Techniky Kiko zahrnují jemné pohyby, pozice, zapojení dechu a hlasu, vizualizaci a soustředěný záměr. Stimulací specifických míst podél meridiánů, známých jako akupunkturní body, se praktikující snaží regulovat a vyrovnávat tok Ki.

Kromě toho cvičení učí rozvíjet zvýšenou citlivost a uvědomění si energie ve svém těle. To umožňuje vnímat oblasti stagnující nebo zablokované Ki a pracovat na obnovení toku pomocí cílených cvičení a pohybů.

Prostřednictvím pravidelného cvičení Kiko můžeme zlepšit cirkulaci Ki, odstranit blokády a obnovit rovnováhu meridiánového systému. To zlepšuje celkové zdraví, posiluje přirozené léčebné schopnosti těla a podporuje celkovou vitalitu.

Kiko - Qi-gong


PŘÍNOSY CVIČENÍ KIKO

Fyzické výhody:
 Zvýšená vitalita: Praktikující Kiko se po cvičení cítí nabití energií a revitalizovaní.
 Fyzické zdraví: Cvičení posiluje imunitní systém, kardiovaskulární zdraví a tělesnou pohodu.
 Flexibilita a rovnováha: Praxe přispívá k lepší koordinaci pohybů a snižuje riziko zranění.

Mentální výhody:
 Snížení stresu: Kiko podporuje klid a pomáhá snižovat stres a úzkost.
 Zvýšené soustředění: Techniky mohou pomoci zlepšit koncentraci a duševní stav.
 Lepší spánek: Cvičení může vyvážit energii Ki, což vede k lepší kvalitě spánku.

Duchovní výhody:
 Zvýšené uvědomění: Kiko pomáhá při budování hlubšího spojení a uvědomění si sebe.
 Duchovní růst: Meditační aspekt Kiko nabízí cestu k duchovnímu růstu a porozumění.
 Zvýšená všímavost: Praxe podporuje smysl pro všímavost a přítomnost života.

Kiko je víc než jen praxe – je to cesta k vyváženému životu. Když ho pochopíme, oceníme jeho krásu ve spojení těla, mysli a ducha.

Kiko - Qi-gong

Pokud vás zajímá, jak Kiko praktikujeme v programech Čistý les, můžete se přihlásit a vyzkoušet si to!

TERMÍNY PROGRAMŮ

Partneři a dárci

Děkujeme srdečně všem, kteří se rozhodli jakkoliv podpořit naše aktivity.

Ponio
YAGE
SVIIČKA
inetprint
MERCHYOU
ECO revolution
Premium Basics
Summer & Myles
Envimagazín
Praha
Woodilo
GreenFuture
Econea
Vochoc
Odvoz papíru
Dastax
Dastax
dm
Tašky na třídění
NuSpring
NuSpring
Zerowejst
Shoptet
Dřevostavby online
Tesco
Tesco