Aktivní sběr odpadků


Je nejpřímější cesta jak zlepšit stav životního prostředí

To je činnost, kterou může praktikovat opravdu každý, nehledě na věk. Vykonat užitečnou věc, pomoci zlepšit prostředí ve kterém žijeme a zároveň udělat něco pro zdraví při aktivním pobytu na čerstvém vzuchu. Na tom není nic složitého a světoborného.

Jak na to? Určitě občas plánujete výlet nebo procházku do přírody. Přibalte si s sebou i nějakou skladnou tašku nebo obyčejný sáček do kapsy. Když uvidíte na zemi něco, co do lesa nepatří, prostě to seberte. Ideální adepti jsou rodiny s dětmi, školní a táboroví výletníci, turisté, cyklisté, pejskaři, houbaři atd. Sběr pak roztřiďte do barevných kontejnerů na tříděný odpad.


Nebo byste se chtěli zúčastnit nějaké větší organizované akce?
Ozvěte se
Veřejnost - obce

Aktivistické formy

Nelekejte se, nejde o žádné přivazování ke stromům ani blokádu jaderné elektrárny, jak nám to někdy servírují média a politici. To je takové zavedené klišé, jak znevážit činnosti neziskových organizací a udělat z jejich členů agresivní fanatiky nebo naivní sluníčkáře. Tím se nesmíme nechat ovlivnit ani znechutit. Staňme se aktivisty v dobrém slova smyslu.


Co tedy můžeme konkrétního dělat? Podepisujte nebo zakládejte petice týkající se ochrany životního prostředí a trvale urdržitelného rozvoje společnosti. Podávejte podněty a stížnosti přímo na MZP. Sledujte jak hlasují naši zastupitelé v obcích, krajích i samotné vládě. Zapojme kritické myšlení a v případě, že politici jsou proti tématům urdržitelnosti životního prostředí a obnovitelným zdrojům, v dalších volbách jim hlas nedávejte. Naopak volme příště ty, kteří tato ekologická témata preferují, ale také pro ně už někde reálně hlasovali. Nevěřte na sliby! Sdílejte na sociálních sítích a internetu obě varianty, aby si lidé mohli porovnat, komu jde o dobro a budoucnost a kdo chce pouze dočasně profitovat z moci. Nebo využijte spoustu dalších možností nových médií a technologií. Každopádně, vždy buďte věcní a slušní, staňte se pozitivním příkladem pro ostatní.


Máte téma? Můžete začít třeba hned.

e-petice

Nahlášení skládky/odpadu


Pokud objevíte větší ohnisko znečištění, třeba skládku, je zde práce pro nás. Neváhejte nás KONTAKTOVAT s bližšími informacemi.


K mapování skládek můžete využít také mobilní aplikaci ZLEPŠEME ČESKO nebo web ZMAPUJTO . Pokud nepoužíváte online technologie, lze skládku jednoduše nahlásit na obci nebo policii.


Víte o nějaké skládce?
Dejte vědět

Podpořili nás

Děkujeme všem, kteří se rozhodli jakkoliv přispět na naše aktivity.

dm
NuSpring
NuSpring
Tesco