Lesy v časech koroNY

Ať se děje co se děje, je zřejmé, že přírodní koloběh pokračuje stále podle svého harmonogramu. Ptáci zpívají, stromy rostou a existenci nějakého COVID19 asi moc neřeší. I když možná nějakou změnu vnímají a můžeme to cítit i my ostatní. Lidé tolik necestují, na silnicích je méně aut a život se částečně zpomalil a to má jistý vliv na ovzduší a životní prostředí. Než se to znovu rozběhne, užijme si i tuto dobu.

Jak "přežít" omezovací opatření?

Jednou z velmi oblíbených činností, je procházka v přírodě. Lesy a parky zažívají v současné době velký příliv návštěvníků, kteří se potřebují vyvětrat. To je samozřejmě logické a pro zdraví prospěšné. Pouze se začínáme setkávat i s druhou negativní stránkou této aktivity a tou je větší znečištění lesů než v době "před koronou". Někteří lidé jaksi neřeší, že nějaký ten odhozený papírek nebo petka, je problém. Častým jevem jsou i jednorázové roušky povalující se po zemi. To opravdu není dobré!

trashtag čistý les

Naopak milým překvapením je druhá sorta lidí, kteří si pobyt v lese zpříjemní právě sbíráním různých odpadků. Možná paradoxně po těch předchozích návštěvnících. Stalo se nám dokonce, že jednu menší černou lesní skládku, kterou jsme "inzerovali" k likvidaci, někdo vysbíral sám od sebe. Anonymnímu hrdinovi, nebo hrdinům velmi děkujeme. Prosím inspirujte se a zkuste je následovat.

Tipy na zábavu v lese

Je spousta činností, které se v lese dají praktikovat, aniž byste jeho život příliš rušili. Každý má určitě svoje oblíbené rituály, zde je pouze pár tipů, které mohou pobyt v lese zpestřit.

Cvičení, relaxace a meditace
Není nad ten klid, když si zacvičíte ráno, ideálně v osamělém lese a vnímáte ho všemi smysly. Více informací o lesní terapii Šinrin-Joku, meditaci a relaxaci můžete nalézt ZDE

Přírodní Land art, Hygge nebo DIY
Co všechna ta cizí slůvka znamenají? Přírodní Land art je oblíbený hlavně u dětí, tvoření uměleckých děl z přírodních materiálů je velká zábava. Pouze ohleduplně k přírodě, takže ideální spadané listí, šišky, suché větve apod. Netrhat, nelámat a neničit! O trendu Hygge a DIY si můžete přečíst ZDE.

trashtag čistý les

Divoké sázení
Komu by se zachtělo obohatit les o nějaké nové stromy nebo keře, může si nasbírat lesní plody, žaludy, bukvice, ořechy, hloh, šípky atd. a volně po lese vpravit do půdy. Nejlépe na podzim, nebo na jaře. Uvidíte, že něco z toho opravdu vzejde a pocit, že je to vaše zásluha je k nezaplacení. Článek o divokém sázení najdete ZDE.

Krmení divé zvěře
To je také více dětská záležitost, ale přidat se mohou i dospělí. Máte doma starou zeleninu nebo ovoce, nedávejte ho výjimečně do kompostu, ale vezměte s sebou do lesa. Najděte si nějaká pěkná místa, kde vidíte, že jsou lesní stezky zvířat a tam jídlo dejte. Uvidíte, jak rychle zmizí. Krmelce můžete vynechat, často slouží pouze myslivcům k přilákání zvěře a pak asi víte co :(.

Přejeme hodně zábavy, ať nám to s tou Coronou uteče a zase přirozeně odejde.

Partneři a dárci

Děkujeme srdečně všem, kteří se rozhodli jakkoliv podpořit naše aktivity.

Ponio
YAGE
SVIIČKA
MERCHYOU
ECO revolution
Zdravé tričko
Summer & Myles
Envimagazín
Praha
Woodilo
GreenFuture
Econea
Vochoc
Odvoz papíru
Dastax
Dastax
dm
Tašky na třídění
NuSpring
NuSpring
Zerowejst
Shoptet
Dřevostavby online
Tesco
Tesco